Hliva Ustricová, Sada na pestovanie, substrát, ako pestovať hlivu

€99

Cena

Hliva Ustricová– Najlepšia sada na pestovanie, Skúsenosti a Cena za KG  - Pestovanie na pni, vo vreci, na orechu, na dreve, doma

Veľká kultúra hlivy ustricovej z Nemecka (6-7 kg).
Kvalitný substrát z Nemecka s naočkovaným mycéliom. Teplota rastu medzi +12°C a +18°C!

Najlepšia sada na pestovanie vlastnej hlivy ustricovej doma podľa recenzií pestovateľov na predaj na našom eshope. Sada obsahuje mycélium, balenie a rozprašovač.

S našou súpravou hlivy ustricovej dostanete všetko, čo potrebujete, aby ste mohli začať pestovať hlivu ustricovú doma. Huby budú rásť niekoľko dní, a keď budú pripravené, môžete ich zozbierať a vychutnať si ich úžasnú chuť a zdravotné benefity.

Hliva ustricová je bohatá na základné živiny vrátane bielkovín, vlákniny, vitamínov, minerálov a antioxidantov. Navyše sú nízkokalorické a neobsahujú cholesterol. Hliva má navyše prirodzenú príchuť umami – je teda lahodná a zdravá.

  • znížiť hladinu cholesterolu v krvi
  • podporovať imunitný systém
  • znížiť riziko rakoviny
  • zlepšiť a podporiť funkciu mozgu
  • chrániť pred kardiovaskulárnymi ochoreniami

Objednajte si najlepšie hodnotenú sadu na pestovanie liečivej huby Hliva ustricová na predaj u nás.

Objednať

Detailné informácie

Dlhý život, krásne telo a zdravá myseľ
Garancia kvality - vedecky overený, prírodný produkt
Longevity - Dlhovekosť

Podrobný popis

Ako pestovať hlivu – Rýchly návod na pestovanie hlivy v 6 bodoch:

  1. Uchovávajte kultúru pri izbovej teplote 1-2 týždne, kým sa nerozrastie.
  2. Odkryte fóliu a umiestnite kultúru na vhodné miesto (neobývaný priestor, terasa, záhrada, balkón) s teplotou 12-24°C.
  3. Po 2-6 týždňoch sa objavia huby, ktoré zberajte, keď je klobúk mierne zakrivený nadol.
  4. Po zbere zalejte kultúru vodou a urobte ďalší rez v krabici.
  5. Opakujte kroky 3 a 4, kým sa nevyčerpajú všetky vlny húb (3-5).
  6. Zlikvidujte kultúru v komposte.

Tipy na pestovanie huby – Hliva ustricová:

  • Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu.
  • Udržujte kultúru vlhkú.
  • V skleníku môžete materský blok vybrať z krabice a umiestniť ho na kameň v podšálke s vodou.
  • Pestovanie vonku chráňte pred slimákmi.

Čo je to hliva ustricová a aké má liečivá huba účinky na imunitu a zdravie?

Hliva ustricová je jednou z najobľúbenejších odrôd hlivy ustricovej, ktorá sa vyznačuje nielen jedinečnou chuťou, ale aj charakteristickým vzhľadom. Táto huba má mäsité klobúčiky pripomínajúce tvar ulity ustríc, s priemerom 5 až 30 cm, sivej alebo hnedej farby a krátke, biele stonky. Nechce sa vám ju pestovať? Vyskúšajte prípravok hliva v prášku - Superfood a superpotravina: Najlepší čistý betaglukán (Pleurotus) v doplnku. Ak chcete hotovú hubu, doporučujeme náš bestseller Sušená hliva ustricová na predaj v eshope. Hliva ustricová je ideálnym doplnkom mnohých jedál a vďaka svojej konzistencii je výbornou náhradou mäsa.

Objednajte si najlepší Substrát naočkovaný mycéliom z Nemecka na predaj - podrobný návod na pestovanie hlivy ustricovej doma tu:

Všeobecné informácie

Ideálne na pestovanie v záhrade, na terase alebo na balkóne! Pestujte, prosím, iba vo vnútri v neobývaných miestnostiach. Silná tvorba spór môže viesť u alergikov k nežiaducim reakciám.

Kultúra sa po prijatí uchováva. Môže sa skladovať pri izbovej teplote jeden až maximálne dva týždne.Doba skladovania Pri teplotách medzi +2°C a +10°C sú možné približne štyri týždne. Pri dlhšom skladovaní nemôžeme zaručiť úspešný chov.

Podmienky lokality

 

 Huba: 

Hliva ustricová

Limetková huba

 Miesto: 

neobývaný priestor, terasa, záhrada, balkón

neobývaný priestor, terasa, záhrada, balkón

 Slnko: 

Áno

Áno

 Teplota: 

12 až 18 °C

16 až 24 °C

Metóda

Hliva ustricová alebo lipové huby sa nazývajú aj vedľajšie, pretože rastú z „boku“.

Krok 1:

Skontrolujte, či je kultúra dobre pokrytá bielym hubovým mycéliom. Ak tomu tak nie je, uchovávajte kultúru uzavretú a pri izbovej teplote cca 1-2 týždne.

Krok 2:

Keď kultúra dobre vyrastie, ostrým nožom odrežte dlhý pásik v spodnej tretine škatule a otvorte aj fóliu pod ňou. Nájdite kultúru v podmienkach lokality uvedených vyššie. Teraz je čas počkať a uvidíme.

Krok 3:

Prvé huby sa objavia po 2-6 týždňoch. Tie sú pripravené na zber, pokiaľ je klobúk huby stále mierne zakrivený smerom nadol. Huby (celú kolóniu) odrežte priamo na substráte alebo ich vytočte. Opatrne vyrežte všetky zvyšky húb ostrým nožom.

Krok 4:

Po zbere otvorte debničku a postupne zalejte kultúrou toľko vody, koľko ste zozbierali. Na to použite rozprašovač alebo urobte otvor v strede kultúry a navlhčite ju vodou. Zatvorte krabicu a štrbiny a urobte ďalší rez inde v krabici, ako je popísané v kroku 2.

Zberové vlny a zberové prestávky

Ak sú podmienky priaznivé, huby vyrastú do viacerých zberových vĺn. Prestávky v zbere sú možné až štyri týždne alebo viac. Počas tejto doby by ste mali tiež udržiavať kultúru vlhkú.

Po 3-5 zberových vlnách alebo približne po šiestich mesiacoch je kultúra vyčerpaná a nezostali žiadne alebo len málo húb. Substrát sa výrazne prepadol. Zlikvidujte kultúru v komposte, je to cenné a prírodné záhradné hnojivo!

Spôsob pestovania hlivy ustricovej v skleníku

Ak je materský blok dobre vyrastený a pevný, môžete celý materský blok vybrať z kartónovej škatule. Postavte veľkú podšálku, naplňte ju vodou a vložte do nej kameň alebo niečo podobné. Kameň by nemal byť úplne pokrytý vodou. Teraz položte kultúru na kameň a umiestnite ju do skleníka (vždy sa uistite, že kultúra je udržiavaná vlhká).

Zaujímavé fakty o pestovaní hlivy ustricovej a lipovej

  • Oba druhy húb vyžadujú na tvorbu denné svetlo, vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu
  • Kultúry vyvíjajú svoje plodnice iba v určených teplotných rozsahoch. Pri vyšších teplotách sa plodnice nevytvárajú.
  • Vzhľadom na silnú tvorbu spór u hlivy ustricovej a lipovej odporúčame umiestniť kultúru iba vonku, v neobývanej miestnosti alebo skleníku. Tvorba spór môže spôsobiť reakcie u alergikov.
  • Optimálne je tienisté, vetru chránené a vlhké miesto vonku alebo skleník

Nezabúdajte prosím na ochranu vonkajších plodín, napríklad pred slimákmi!

Recenzie - Ďalšie návody od skúsených pestovateľov na pestovanie hlivy

Inštrukcie:

  1. Otvorte krabicu pozdĺž perforácie na prednej strane obalu.
  2. Na plastovom vrecku urobte dva rezy v tvare X tak, aby zodpovedali veľkosti otvoru. Snažte sa nepoškodiť mycélium a nenakláňajte fóliu. Optimálna teplota pre rast hlivy ustricovej je: 12-21°C
  3. Krabicu umiestnite na parapet, dosku alebo poličku, ďalej od zdrojov tepla/radiátorov/klimatizácie a slnečného žiarenia (vhodná bude aj pivnica alebo garáž s oknom). Na mieste, ktoré dostáva svetlo a čerstvý vzduch - je najlepšie vetrať miestnosť, kde huby rastú, aspoň raz denne. Venujte pozornosť tomu, aký druh hlivy ste si vybrali, aby bola primeraná teplota v miestnosti, kde budú huby rásť.
  4. Použite rozprašovaciu fľašu a nastriekajte mycélium v ​​reze X (niekoľkokrát pod každý kus odrezanej fólie). Tento úkon opakujte 2-3x denne a asi po týždni uvidíte malé hríby (čas objavenia sa plodníc sa môže líšiť v závislosti od balu alebo druhu hlivy).
  5. Po 5-7 dňoch od objavenia sa plodníc budú huby pripravené na zber – spoznáte to podľa vzhľadu (klobúčiky sú veľké a otvorené, ich okraje sú mierne ohnuté, ale nie popraskané). Potom jemne odskrutkujte celý koreň huby zo zeme.
  6. Po zbere húb nechajte debničku asi 7-10 dní na tmavom a chladnom mieste. Potom vytiahnite mycélium z krabice a treba ho namočiť na noc do väčšieho hrnca s chladnou vodou s reznou stranou dole. Podhubie netreba namáčať, keď budete vidieť, že nie je moc suché. Opakujte potom znovu kroky od bodu číslo 3.

Pre najlepšie výnosy sa odporúča pestovať hlivu ustricovú hneď, ako ju dostanete v zásielke. Z tejto sady môžete získať 1 - 3 úrody húb (v závislosti od podmienok pestovania), z ktorých je zaručená prvá úroda a je približne 200 g - 500 g. Následné hodenia môžu byť približne 20 % - 50 % predchádzajúceho hodu.

Po zbere sa hliva môže skladovať v chladničke niekoľko dní.



Hliva ustricová Sada na pestovanie: 6 hlavných výhod + všetko, čo potrebujete vedieť!

Hľadáte jednoduchý a chutný spôsob, ako doplniť svoj jedálniček o huby? Sada na pestovanie hlivy ustricovej je ideálnym riešením! Vďaka tejto sade si môžete ľahko vypestovať vlastné hlivy ustricovej doma, bez ohľadu na skúsenosti. Tu je 6 hlavných výhod pestovania hlivy ustricovej:

  • Bohatá na živiny: Hliva ustricová je bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré posilňujú imunitný systém a podporujú celkové zdravie.
  • Chutná a všestranná: Hliva ustricová má jemnú chuť a príjemnú textúru, vďaka čomu je ideálna do rôznych jedál, od polievok a omáčok až po pizzu a šaláty.
  • Ľahko sa pestuje: Sada na pestovanie hlivy ustricovej obsahuje všetko, čo potrebujete na úspešné pestovanie hlivy doma, aj keď ste začiatočník.
  • Rýchlo rastie: Hliva ustricová rastie veľmi rýchlo a prvú úrodu môžete zbierať už za 10-14 dní.
  • Šetrná k životnému prostrediu: Pestovanie hlivy ustricovej doma je šetrný k životnému prostrediu spôsob, ako získať čerstvé a chutné huby.
  • Zábava pre celú rodinu: Pestovanie hlivy ustricovej je zábavná aktivita, ktorú si užijú deti aj dospelí.

Ako funguje sada na pestovanie hlivy ustricovej?

Sada na pestovanie hlivy ustricovej obsahuje substrát (základ) pre huby, mycélium (hubové vlákna) a návod na použitie. Substrát je zvyčajne vyrobený z drevených pilín alebo slamy a je obohatený o živiny, ktoré hliva ustricová potrebuje na rast. Mycélium je naštepené na substráte treba dať vždy na teplé a jemne vlhké miesto. Hliva ustricová potom vyrastie zo substrátu a za 10-14 dní je pripravená na zber

Recenzie na sadu na pestovanie hlivy ustricovej

Sada na pestovanie hlivy ustricovej má skvelé recenzie od zákazníkov. Mnoho ľudí uvádza, že je ľahké ju používať a že hliva ustricová rastie rýchlo a chutne. Tu je niekoľko recenzií od spokojných zákazníkov:

"Som nadšený z tejto sady! Hliva ustricová rastie krásne a chutí úžasne." - Peter N.

"Táto sada je skvelý spôsob, ako si doma vypestovať vlastné čerstvé huby. Je to zábavné a ľahké!" - Zuzana M.

"Moje deti milujú sledovať, ako hliva ustricová rastie. Je to skvelý spôsob, ako ich naučiť o pestovaní jedla." - Marek K.

Čo hovoria vedecké štúdie o hlive ustricovej?

Vedecké štúdie preukázali, že hliva ustricová má mnoho zdravotných benefitov. Napríklad jedna štúdia zistila, že hliva ustricová môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Ďalšia štúdia zistila, že hliva ustricová môže posilniť imunitný systém.

Pestovanie hlivy ustricovej na pni, vo vreci, na orechu, na dreve, doma

Hlivu ustricovú môžete pestovať na rôznych substrátoch, vrátane pňov, vriec, orechov, dreva a doma. Najlepším substrátom pre vás bude závisieť od vašich individuálnych potrieb a preferencií.

Vypestovanie chutnej a zdravej hlivy ustricovej doma s ľahkosťou!

Sada na pestovanie hlivy ustricovej je skvelý spôsob, ako si doma vypestovať chutnú a zdraviu prospešnú hlivu ustricovú. Úplne na záver si môžete doplniť informácie o tom, kde sa dajú takéto sady zohnať, prípadne akékoľvek iné relevantné informácie pre pestovanie hlivy ustricovej.

Hliva Ustricová – Predaj huby na Slovensku

Hlivu ustricovú môžete kúpiť čerstvú v bio obchodoch, na farmárskych trhoch a v niektorých supermarketoch. Môžete ju tiež kúpiť sušenú online alebo v obchodoch so zdravou výživou.


Hliva Ustricová – Predaj huby na Slovensku: Kde kúpiť hlivu ustricovú na pestovanie?

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) je chutná a zdravá huba, ktorá si získava čoraz väčšiu popularitu medzi pestovateľmi aj gurmánmi. Pestovanie hlivy ustricovej doma je relatívne jednoduché a umožňuje vám vychutnať si čerstvé huby kedykoľvek počas roka. V tomto článku sa pozrieme na to, kde kúpiť hlivu ustricovú na pestovanie na Slovensku.

Možnosti nákupu hlivy ustricovej na pestovanie:

  • Online obchody: Mnoho online obchodov so záhradníckymi potrebami a semenami ponúka na predaj sadu na pestovanie hlivy ustricovej. Tieto sady zvyčajne obsahujú substrát (napr. slama, drevná drvina) naštepený mycéliom hlivy ustricovej a návod na použitie. Cena kvalitnej sady sa pohybuje okolo 70-90 €.
  • Záhradnícke centrá: Niektoré kamenné záhradnícke centrá taktiež ponúkajú na predaj sady na pestovanie hlivy ustricovej. Výhodou nákupu v kamennom obchode je možnosť osobnej konzultácie s predavačom, ktorý vám poradí s výberom sady a pestovaním hlivy.
  • Špecializované pestovateľské firmy: Na Slovensku existuje niekoľko firiem, ktoré sa zameriavajú na pestovanie a predaj hlivy ustricovej. Tieto firmy vám okrem sady na pestovanie môžu ponúknuť aj naštepené drevené polená, pníky, orechy a iné substráty pre pestovanie hlivy.
  • Burzy a bazáre: Na online burzách a bazároch ako napr. Bazoš.sk sa niekedy objavujú ponuky na predaj hlivy ustricovej na pestovanie od súkromných pestovateľov. Cena hlivy v tomto prípade môže byť nižšia ako v obchodoch, avšak je dôležité overiť si kvalitu a pôvod húb.

Pri výbere hlivy ustricovej na pestovanie je dôležité zvážiť:

  • Typ substrátu: Hliva ustricová sa dá pestovať na rôznych substrátoch, ako napr. slama, drevná drvina, pníky, orechy a drevené polená. Najvhodnejší substrát pre vás bude závisieť od vašich individuálnych potrieb a preferencií.
  • Kvalita mycélia: Mycélium je najdôležitejšia súčasť sady na pestovanie hlivy ustricovej. Je dôležité vybrať si mycélium od renomovaného predajcu, aby ste mali istotu, že je kvalitné a bez chorôb.
  • Cena: Cena kvalitnej sady na pestovanie hlivy ustricovej sa môže líšiť v závislosti od predajcu a typu substrátu. Pred nákupom si porovnajte ceny rôznych predajcov.

Okrem sady na pestovanie hlivy ustricovej budete potrebovať:

  • Teplé a trochu vlhké miesto na pestovanie hlivy
  • Nádoby na pestovanie (napr. vrece, nádoba, krabica)
  • Teplomer a vlhkomer na kontrolu podmienok prostredia
  • Sterilný nôž na zber húb

Pestovanie hlivy ustricovej je zábavná a obohacujúca aktivita, ktorá vám umožní vychutnať si čerstvé a chutné huby kedykoľvek počas roka. S trochou starostlivosti a trpezlivosti si môžete ľahko vypestovať vlastnú hlivu ustricovú doma.

 

Hliva Ustricová – Cena za KG

Cena hlivy ustricovej sa môže líšiť v závislosti od predajcu a kvality. Pre deti aj dospelých je vhodný Hliva sirup, ak sa vám nechce hubu pestovať. Čerstvá hliva ustricová sa zvyčajne predáva za 10-15 eur za kilogram, prémiová bio kvalita dovezenej hlivy ustricovej môže stáť oveľa viac. Sušená hliva ustricová je drahšia a môže stáť až 30 eur za kilogram.

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) je chutná huba, ktorá si získava čoraz väčšiu popularitu medzi gurmánmi aj pestovateľmi. Vďaka svojim liečivým vlastnostiam a širokej škále využitia v kuchyni sa stáva cennou komoditou. V tomto článku sa pozrieme na to, koľko stojí hliva ustricová na Slovensku a od akých faktorov sa cena odvíja.

Cena hlivy ustricovej na Slovensku sa môže líšiť v závislosti od:

  • Typu hlivy: Existuje viacero druhov hlivy ustricovej, pričom najbežnejšia a najlacnejšia je biela hliva ustricová. Drahšie bývajú farebné varianty hlivy, ako napr. ružová, žltá alebo modrá.
  • Kvality hlivy: Čerstvá a nepoškodená hliva ustricovej má najvyššiu cenu. Sušená hliva ustricová býva lacnejšia, avšak je dôležité zvážiť stratu hmotnosti pri sušení.
  • Pôvodu hlivy: Hliva ustricová pestovaná bio metódou býva drahšia ako hliva z konvenčného poľnohospodárstva.
  • Spôsobu predaja: Hliva ustricová predávaná na farmárskych trhoch alebo priamo od pestovateľa býva lacnejšia ako hliva v obchodoch.
  • Sezóny: V sezóne (zima a jar) býva hliva ustricová lacnejšia ako mimo sezóny.

Priemerné ceny hlivy ustricovej na Slovensku:

  • Čerstvá biela hliva ustricová: 10-15 €/kg
  • Sušená biela hliva ustricová: 20-30 €/kg
  • Bio čerstvá biela hliva ustricová: 70-90 €/kg
  • Bio sušená biela hliva ustricová: 30-40 €/kg

Kde kúpiť hlivu ustricovú na Slovensku:

  • Farmárske trhy: Na farmárskych trhoch nájdete čerstvú hlivu ustricovú od lokálnych pestovateľov za priaznivé ceny.
  • Priamo od pestovateľa: Mnoho pestovateľov hlivy ustricovej ponúka možnosť nákupu priamo na farme.
  • Bio obchody: V bio obchodoch nájdete bio hlivu ustricovú v čerstvej aj sušenej forme.
  • Potraviny: V niektorých supermarketoch a potravinových reťazcoch nájdete čerstvú aj sušenú hlivu ustricovú.
  • Online obchody: Hlivu ustricovú v čerstvej aj sušenej forme môžete kúpiť aj v niektorých online obchodoch.

 

Hliva Ustricová – Pestovanie na pni a na orechu

Hlivu ustricovú môžete pestovať na rôznych substrátoch, vrátane pňov a orechov. Na pestovanie na pni budete potrebovať naštepený peň hlivy ustricovej. Peň umiestnite na teplé,  vlhké miesto a hliva ustricová vyrastie za 2-3 mesiace. Na pestovanie na orechu budete potrebovať naštepený orech. Orech dajte na teplý a mokrý pľac a hliva ustricová vyrastie za 1-2 mesiace.
Pestovanie hlivy ustricovej na pni:

  • Výber pňa: Na pestovanie hlivy ustricovej je vhodný peň listnatého stromu (napr. dub, buk, vŕba) s priemerom 20-30 cm a dĺžkou 50-70 cm. Peň by mal byť zdravý, bez plesní a hniloby.
  • Naštep pňa: Peň naštepeme mycéliom hlivy ustricovej. Mycélium môžete kúpiť v špecializovaných obchodoch alebo online.
  • Umiestnenie pňa: Naštepené peň umiestnime na teplé a tiež vlhké miesto, chránené pred priamym slnkom. Ideálna teplota je okolo 18-22 °C a vlhkosť vzduchu okolo 80-90 %.
  • Zber hlivy: Prvá úroda hlivy ustricovej by sa mala objaviť za 2-3 mesiace. Hlivu zbierame, keď je klobúčik pevný aj uzavretý. Po zbere odstránime zvyšky hlivy z pňa.

Pestovanie hlivy ustricovej na orechu:

  • Výber orecha: Na pestovanie hlivy ustricovej je vhodný orech vlašský s priemerom 70-90 cm. Orech by mal byť zdravý, bez plesní a hniloby.
  • Naštep orecha: Orech naštepeme mycéliom hlivy ustricovej.
  • Umiestnenie orecha: Naštepené orech dáme na teplé a zvlhčené miesto, chránené pred priamym slnkom. Ideálna teplota je okolo 18-22 °C a vlhkosť vzduchu okolo 80-90 %.
  • Zber hlivy: Prvá úroda hlivy ustricovej by sa mala objaviť za 1-2 mesiace. Hlivu zbierame, keď je klobúčik ešte tvrdší a uzavretý. Po zbere odstránime zvyšky hlivy z orecha.

Výhody pestovania hlivy ustricovej na pni a na orechu:

  • Originálny a ekologický spôsob pestovania: Pestovanie hlivy na pni a na orechu je originálny a ekologický spôsob, ako získať čerstvé huby.
  • Nenáročná údržba: Tieto dva spôsoby pestovania si nevyžadujú náročnú údržbu. Stačí im zabezpečiť teplé a mokré miesto.
  • Dekoratívny prvok: Naštepené peň a orech sa stanú krásnym a dekoratívnym prvkom vo vašej záhrade.

Nevýhody pestovania hlivy ustricovej na pni a na orechu:

  • Nižšia úroda: Úroda hlivy ustricovej na pni a na orechu je zvyčajne nižšia ako pri pestovaní v substráte.
  • Dlhodobý proces: Prvá úroda sa objaví až za 2-3 mesiace (v prípade orecha 1-2 mesiace).

Tipy na pestovanie hlivy ustricovej na pni a na orechu:

  • Pre dosiahnutie najlepších výsledkov používajte kvalitné mycélium.
  • Udržujte peň a orech vlhké, ale nie premokrené.
  • Pravidelne kontrolujte peň a orech, či nie sú napadnuté plesňami alebo škodcami.
  • Po zbere hlivy odstráňte zvyšky z pňa a orecha.

 

Hliva Ustricová – Ako pestovať vo vreci

Hlivu ustricovú môžete pestovať aj vo vreci. Na tento účel budete potrebovať sterilný vrec s otvormi, substrát (napr. slama, drevná drvina) a mycélium hlivy ustricovej. Substrát zmiešajte s mycéliom a vložte ho do vreca. Vrec dajte na teplé, vlhké miesto a hliva ustricová vyrastie za 2-3 týždne.

Hliva Ustricová – Ako pestovať vo vreci: Vychutnajte si čerstvé huby z vlastnej komory

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) je zdravá huba, ktorú si môžete jednoducho vypestovať aj doma. Okrem pestovania na pni a na orechu, ktoré sme si predstavili v predchádzajúcom článku, existuje aj praktický a nenáročný spôsob pestovania vo vreci.

Čo budete potrebovať:

  • Sterilný vrec s otvormi
  • Substrát (napr. slama, drevná drvina)
  • Mycélium hlivy ustricovej
  • Teplé a mokré miesto

Postup pestovania:

  1. Príprava substrátu: Substrát namočte do horúcej vody (cca 80 °C) na 24 hodín. Potom ho sceďte a nechajte vychladnúť na izbovú teplotu.
  2. Naštep substrátu: Do vlhkého substrátu primiešajte mycélium hlivy ustricovej. Dbajte na to, aby sa mycélium rovnomerne rozložilo.
  3. Naplnenie vreca: Vrec naplňte naštepeným substrátom asi do 2/3. Vrecko neuzatvárajte úplne, nechajte v ňom malé otvory na cirkuláciu vzduchu.
  4. Umiestnenie vreca: Vrec treba umiestniť na teplé a navlhčené miesto, chránené pred priamym slnkom. Ideálna teplota je 22 °C a vlhkosť vzduchu okolo 80 %.
  5. Inkubácia: Vrec nechajte inkubovať 10-14 dní. Počas tejto doby sa mycélium rozrastá v substráte.
  6. Plodenie: Po inkubácii sa na povrchu substrátu objavia biele burizony, tzv. primordia. To je znak toho, že hliva začne rásť. Vrec dajte na svetlejšie miesto, ale stále chránené pred priamym slnkom.
  7. Zber hlivy: Hlivu zbierame, keď je klobúčik pevný a zavretý. Po zbere odstráňte zvyšky hlivy z vreca.

Tipy na pestovanie hlivy ustricovej vo vreci:

  • Pre dosiahnutie najlepších výsledkov používajte kvalitný substrát a mycélium.
  • Udržujte vrec vlhký, ale nie premokrený.
  • Pravidelne kontrolujte vrec, či nie je napadnutý plesňami alebo škodcami.
  • Po zbere hlivy odstráňte zvyšky z vreca a môžete ho znovu použiť na ďalšie pestovanie.

 

Hliva Ustricová – Vypestovanie na dreve

 

Hlivu ustricovú môžete pestovať aj na dreve. Na tento účel budete potrebovať naštepené drevené polená. Polená dajte na teplé a zamokrené miesto a hliva ustricová vyrastie za 2-3 mesiace.

Hliva Ustricová – Vypestovanie na dreve: Vychutnajte si čerstvé huby z vlastnej záhrady

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) je známa ako liečivá huba, ktorú si môžete jednoducho vypestovať aj doma. Okrem pestovania v substráte, na pni a na orechu, ktoré sme si predstavili v predchádzajúcich článkoch, existuje aj efektný a ekologický spôsob pestovania na dreve. V tomto článku sa dozviete, ako pestovať hlivu - domáce pestovanie hlivy ustricovej.

Treba si nachystať

  • Naštepené drevené polená (listnaté stromy, napr. dub, buk, vŕba)
  • Mycélium hlivy ustricovej
  • Teplé a mokré miesto

Postup pestovania:

  1. Výber dreva: Na pestovanie hlivy ustricovej sú vhodné drevené polená s priemerom 20-30 cm a dĺžkou 50-70 cm. Polená by mali byť zdravé, bez plesní a hniloby.
  2. Naštep dreva: Polená naštepeme mycéliom hlivy ustricovej. Mycélium môžete kúpiť v špecializovaných obchodoch alebo online.
  3. Umiestnenie polena: Naštepené poleno umiestnime na teplejšie a vlhkejšie miesto, chránené pred priamym slnkom. Ideálna teplota je okolo 18-22 °C a vlhkosť vzduchu okolo 80-90 %.
  4. Inkubácia: Poleno nechajte inkubovať 2-3 mesiace. Počas tejto doby sa mycélium rozrastá v dreve.
  5. Plodenie: Po inkubácii sa na povrchu dreva objavia biele burizony, tzv. primordia. Poleno umiestnite na svetlejšie miesto, ale stále chránené pred priamym slnkom.
  6. Zber hlivy: Hlivu zbierame, keď je klobúčik pevný. Po zbere odstráňte zvyšky hlivy z dreva.

Tipy na pestovanie hlivy ustricovej na dreve:

  • Pre dosiahnutie najlepších výsledkov používajte kvalitné drevo a mycélium.
  • Udržujte drevo vlhké, ale nie premokrené.
  • Pravidelne kontrolujte drevo, či nie je napadnuté plesňami alebo škodcami.
  • Po zbere hlivy môžete drevo opäť naštepiť mycéliom a znovu ho použiť na pestovanie.

Pestovanie hlivy ustricovej na dreve je krásny a ekologický spôsob, ako získať čerstvé a chutné huby z vlastnej záhrady. Vyskúšajte to a vychutnajte si lahodnú úrodu!

 

Ako pestovať hlivu ustricovú? Recenzie pestovateľov a skúsenosti - Pestovanie hlivy ustricovej pestovanej na pni, orechu a dreve

Pestovanie hlivy ustricovej je pomerne jednoduché a zábavné. Mnoho ľudí má s touto činnosťou skvelé skúsenosti. Tu je niekoľko recenzií od spokojných pestovateľov:

Pestovanie hlivy ustricovej – Skúsenosti a recenzie

"Moje deti milujú sledovať, ako hliva ustricová rastie. Je to skvelý spôsob, ako ich naučiť o pestovaní jedla." - Zuzana M.

"Hliva ustricová je chutná a zdravá. Som rád, že si ju môžem vypestovať doma." - Marek K.

Kde kúpiť sadu na pestovanie hlivy ustricovej?

Sady na pestovanie hlivy ustricovej môžete kúpiť online alebo v záhradníckych centrách. Cena kvalitnej sady sa zvyčajne pohybuje okolo 70-90 eur.

Tipy na pestovanie hlivy ustricovej doma

  • Pre dosiahnutie najlepších výsledkov pestujte hlivu ustricovú na teplom a vlhkom mieste.
  • Substrát udržiavajte vlhký, ale nie premokrený a hlivu ustricovú neumiestňujte na priame slnko.
  • Zberajte hlivu ustricovú, keď je klobúčik zavretý a má pevnosť a po zbere hlivy ustricovej odstráňte zvyšky substrátu z vreca alebo z pňa.

Objednať

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: